uphil

Uphille MTB to zawody w jeździe indywidualnej na czas rowerem MTB pod górę na oznakowanej trasie. Zabawa przednia. Zawodnicy startują w odstępach 1-minutowych lub 0,5 minutowych i „grzeją” pod górę „ile fabryka dała” czyli na ile pozwala kondycja zawodnika i sprzęt, na którym jedzie.

A sprzęt bywa różny, od czysto amatorskiego MTB (w ilościach znikomych) po naprawdę słuszny. Czasem bywa droższy niż auto, którym zawodnik przyjeżdża :)  Wiadomo – kwestia preferencji (jeśli mamy do czynienia z ograniczeniami budżetowymi).

W tym roku w ramach cyklu było 5 uphilli:

Miejsce zawodów Dystans w km Suma podjazdów
Bystrice – Ostry   CZ

5,4

390 m

Vendryne – Czantoria CZ

10,7

580 m

Rakova – Sagatka SK

12,9

789 m

Istebna – Tyniok PL

8,0

407 m

Ustroń – Równica PL

4,6

330 m

Razem

41,6

2.496

 Oczywiście uczestniczyłam we wszystkich zawodach, ale gdybym miała je jakoś wyróżnić, to dla mnie pod względem organizacji imprezy i atmosfery numerem jeden jest  wyścig w Rakovej. Słowacy bardzo się starają i bufet jest zawsze dobrze wyposażony ;)

Jednak największą przyjemność sprawia mi wyjazd na Równicę – uphill nietypowy dla MTB, bo w całości po drodze asfaltowej (nie licząc krótkiego odcinka po kostce). Uroczystości związane z dekoracją zwycięzców odbywają się w centrum Ustroniu, na głównym placu, pięknie przygotowanym do tego typu imprez. Zdjęcia na tle Ustronia z dawnych czasów wyglądają przepięknie. Tak więc wielkie brawa dla Ustronia za pomysł i realizację.

W przyszłorocznej edycji uphilli pewnie mnie nie zabraknie. A może i lepsze wyniki osiągnę ? ;)

Poniżej przykładowa trasa – wjazd na Czantorię od czeskiej strony