Zjazd trasą downhillową

19 września odbył się ostatni finałowy wyścig w ramach cyklu maratonów MTB Cyklokarpaty 2015 w Wierchomli położonej w Beskidzie Sądeckim.

Startowałam na dystansie HOBBY – 24 km, łącznie w górę 922 m.  Trasa po nocej burzy i opadach deszczu była lekko błotnista, jednak bez większych trudności technicznych. Wyjątek to ostatnie 1,6 km (średnie nachylenie minus 17%) poprowadzone trasą downhillową. To zdecydowanie zbyt trudna atrakcja, jak na moje umiejętności zjazdowe – nawroty na bandach, manewrowanie między kamieniami, skoki na progach nawet najmniejszych (te większe były zagrodzone).

Momentami atrakcji dostarczały mgły snujące się po szczytach gór, szczególnie przy zjazdach, kiedy to ewentualne przeszkody można było dostrzec tylko w ostatniej chwili. Niestety ze względu na te mgły nie można było podziwiać widoków, a z pewnością były by piękne.
Sam podjazd na metę po krótkim, ale bardzo stromym betonowym odcinku był dla zmęczonych nóg ostatnim wyzwaniem.
Mój wynik – miejsce 4 w kategorii K4 z czasem 2:07:30, a w klasyfikacji ogólnej kobiet miejsce 24 na 32 startujących zawodniczek, kategoria OPEN – 167/192.
Bardzo dobrym rozwiązaniem było skorzystanie z oferty specjalnej Hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort przygotowanej dla uczestników zawodów. Biuro Zawodów i start wyścigu były kilka kroków od wyjścia z holu hotelowego, można było przechować rower w bezpiecznym pomieszczeniu, skorzystać w ramach pakietu z basenu hotelowego. Wręczenie nagród w ramach klasyfikacji generalnej także odbywało się w tym hotelu, a potem już pozostało tylko świętować zakończenie cyklu w ramach zorganizowanego cykloParty.
Tereny w okolicach Wierchomli można określić jako bardzo atrakcyjne dla kolarzy górskich. Warto podjechać rowerem m.in. do Schroniska Bacówka, skąd podobno przy sprzyjających warunkach widać Tatry. Niestety widoczność dzień przed zawodami i w dniu zawodów nie sprzyjała takim obserwacjom.
Podsumowując, impreza była bardzo dobrze przygotowana organizacyjnie, miejsce noclegowe było idealne pod te zawody, hotel komfortowy z miłą obsługą. Chciałabym tam wrócić za rok.